



Cena
-
od
do
Henna do włosów – tak, czy nie?
Niektórzy twierdzą, że henna to niedrogi i bezpieczny sposób na farbowanie włosów w domu. Inni twierdzą, że henna leczy włosy. A są tacy, którzy powiedzą Ci, że zmieniając kolor włosów, zmieniasz swój los, więc lepiej w ogóle nie farbować włosów.
Szczerze mówiąc, na temat henny narosło wiele mitów i legend. Nie trzeba daleko szukać – każda z nas pewnie ma przyjaciół lub znajomych, którzy farbowali włosy henną, a potem narzucali swoje doświadczenia – dobre lub złe – innym.
Ponadto w Internecie można znaleźć wiele recenzji na temat tego typu koloryzacji, ale jeśli trafiłaś na naszą stronę, to najprawdopodobniej nadal nie zdecydowałaś, czy powinnaś farbować włosy. A może chcesz wiedzieć, czy farbowanie włosów henną jest szkodliwe, czy też korzystne i jakie są przeciwwskazania? Przeczytaj poniżej odpowiedzi na te i inne pytania.
Henna, czyli co?
Henna to wyjątkowy barwnik otrzymywany z suszonych liści krzewu Lawsonia, który rośnie w gorących i suchych strefach klimatycznych, głównie w Indiach, Sudanie i Egipcie. Farba jest niedroga, zwykle w sklepach kosmetycznych można ją znaleźć na najniższych półkach.
Do farbowania włosów z reguły stosuje się dolne liście rośliny, które poddaje się bardziej szorstkiej obróbce. Liście z górnych gałęzi są najczęściej używane do wykonywania mehendi – sztuki zdobienia ciała.
Charakterystyczną cechą tego barwnika jest zdolność nadawania włosom bogatego czerwonego lub miedziano-brązowego koloru, w zależności od naturalnego odcienia włosów. Niemniej jednak, dziś producenci naturalnych barwników znajdują coraz więcej nowych sposobów na urozmaicenie palety kolorów i składu chemicznego henny, aby zwiększyć jej korzyści dla włosów i uczynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla konsumentów.
Jak henna wpływa na włosy?
Henna jest doskonałym lekarstwem na łupież, podrażnienia i swędzenie skóry głowy. Wspomaga wzrost włosów - henna posiada naturalne właściwości, które będą sprzyjać wzrostowi nowych włosów i sprawią, że będą one mocne, zdrowe i gęste. Henna przy regularnym stosowaniu pokrywa siwe włosy. Dzięki garbnikom w swoim składzie henna ma użyteczną właściwość regulowania produkcji sebum.
Jak pofarbować henną włosy?
Aby odpowiednio pofarbować włosy henną, należy najpierw odpowiednio przygotować się do zabiegu. Po pierwsze, farbowania henną nie można wykonać, jeśli włosy były niedawno farbowane barwnikiem odpornym na chemikalia lub traktowane roztworem do trwałej ondulacji. Po drugie, farbowanie henną wykonuje się zawsze tylko na czystych i lekko wilgotnych włosach. Wreszcie po trzecie, do farbowania włosów henną należy używać wyłącznie niemetalowych narzędzi, czyli pojemniki do farbowania, grzebienie i szczotki powinny być wykonane ze szkła, ceramiki lub plastiku.
Do farbowania włosów o różnej długości potrzebne są różne ilości henny. Na krótkie włosy zwykle wystarczy 20-25 g henny, na średniej długości ok. 50-60 g, na długie 75-100 g. Aby uniknąć problemów przy farbowaniu włosów henną, warto zastosować za pierwszym razem trochę więcej
henny, niż jest to potrzebne dla istniejącej długości włosów, ponieważ nie zawsze jest możliwe optymalne rozprowadzenie henny na całej długości włosów, a zużycie może być nieco większe, niż oczekiwano.
Przed użyciem hennę należy rozpuścić w płynie. Tradycyjny sposób stosowania henny do farbowania włosów polega na użyciu gorącej wody, ale popularna jest również opcja z użyciem soku z cytryny. Sok z cytryny stosuje się głównie w przypadkach, gdy po farbowaniu trzeba uzyskać ciemniejsze odcienie czerwieni i miedzi.
Aby przygotować hennę do barwienia w sposób klasyczny, należy zalać hennę w proszku wodą o temperaturze 60-80°C i mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Konsystencja gotowej farby powinna być podobna do konsystencji płynnej śmietany. Masę należy pozostawić na jakiś czas do ostygnięcia, aby nie poparzyć skóry głowy, a następnie można ją nakładać na włosy.
Aby przygotować hennę na soku z cytryny, należy rozcieńczyć hennę w proszku sokiem z cytryny w temperaturze pokojowej i pozostawić na 8-10 godzin, przykrytą folią spożywczą. Następnie bezpośrednio przed użyciem hennę należy podgrzać w kąpieli wodnej do temperatury 35°C. Ważne jest, aby pamiętać, że sok z cytryny ma właściwości wysuszające, więc aby nie przesuszać włosów, do mieszanki koloryzującej można dodać niewielką ilość oleju roślinnego, na przykład z oliwek, migdałów czy awokado.
Odcień włosów a henna
Ostateczny kolor po farbowaniu henną będzie zależał od pierwotnego koloru włosów, czasu farbowania i ilości siwych włosów. Farbowanie włosów henną trwa od pół godziny do kilku godzin, najjaśniejsze odcienie pojawiają się na jasnych włosach, siwe włosy są zwykle farbowane na jaskrawoczerwony kolor. Aby wzmocnić właściwości farbujące henny, zaleca się owinięcie głowy ręcznikiem podczas farbowania.
Nawiasem mówiąc, henna nie wypiera własnego pigmentu włosów, jak to robią stabilne barwniki chemiczne, więc nie będzie możliwe uzyskanie za jej pomocą jaskrawej czerwieni lub miedzi na ciemnych włosach, ale możesz uzyskać kasztanowe odcienie z miedzianym odcieniem, które wyglądają bardzo pięknie i szlachetnie.
Kolor po farbowaniu włosów henną nie pojawia się od razu, więc odcień uzyskany po zmyciu farby nie jest jeszcze ostateczny. Ostateczne utrwalenie koloru trwa średnio 3 dni, a w tym czasie włosów nie można myć szamponem. Przydatne jest płukanie włosów dzień po farbowaniu roztworem soku z cytryny lub octu (1 łyżka stołowa na 1 litr wody) - doda to włosom blasku i miękkości.
Najlepsza henna do włosów – jak wybrać?
Jak widać, prawidłowe farbowanie włosów henną nie jest takie trudne, jeśli znasz główne cechy tego produktu. Należy jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny niuans - wybór henny. Musi być ona świeża, starannie zmielona i wysokiej jakości, aby podczas malowania dała dokładnie taki efekt, jaki chciałabyś uzyskać.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz w 100% naturalną i świeżą hennę indyjską od sprawdzonych producentów, która pozwoli Ci farbować włosy w cudownych bogatych odcieniach bez szkody dla ich zdrowia! Oferujemy przystępne ceny oraz dogodne formy płatności i dostawy, aby Twoje zamówienie dostarczyło Ci samych pozytywnych emocji.

7,29 zł

8,49 zł

7,89 zł

11,49 zł

11,49 zł

11,49 zł

11,49 zł

11,49 zł
Henna ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ stanowi bazę kosmetyków koloryzujących i pielęgnujących.
Powszechnie znana i stosowana była już 5000 lat temu, a pierwsze wzmianki o jej dobroczynnym wpływie datowane są na 8000 lat temu. Nakładanie jej na włosy, skórę czy paznokcie nie tylko dodawało uroku, ale określało w pewnym stopniu status plemienny, warto tutaj wspomnieć o masajskich wojownikach. W Starożytnym Egipcie używano jej do zdobienia ciała faraona po jego śmierci. W średniowiecznych Indiach pod okupacją muzułmańską za jej pomocą barwiono ciała kobiet określonymi wzorami, aby móc odróżnić mężatki od dziewic. Do dziś w Indiach dłonie, stopy i twarz panny młodej podczas ceremonii zaślubin są ozdobione niesamowitymi wzorami z henny. Te malunki są swoistą modlitwą o pomyślność na wspólne lata. W Maroku był też zwyczaj, że kobiety w ciąży malowały specjalne wzory na kostkach u nóg, mające zapewnić pomyślność, zdrowie i spokojne rozwiązanie. A po narodzinach dziecku nakładano pastę z henny na pępek, aby mogło się cieszyć w przyszłości urodą i bogactwem.
Henna – z czego powstaje i jakie zawiera składniki?
Henna jest barwnikiem produkowanym z liści i pędów rośliny o nazwie lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis lub Lawsonia alba), która występuje od Indii po Australię. Liście i pędy lawsonii poddawane są sproszkowaniu i gotowaniu, a pozyskana w ten sposób brunatna maź mimo wysuszenia zachowuje wszystkie swoje naturalne walory. Po dodaniu odrobiny wody zmienia swoją konsystencję na płynną. Henna jest źródłem cennych mikroelementów wapnia, magnezu i potasu, a także mikropierwiastków cynku, żelaza, miedzi i manganu. Zawiera liczne enzymy, błonnik, witaminy A, D, B i kwasy oleinowy oraz linolowy. Henna wchodzi w skład szamponów do włosów lub płukanek, można nią też farbować włosy. Wnika strukturę włosa, poprawia jego wygląd, dodaje blasku, zwiększa objętość, odżywia, stymuluje do szybszego wzrostu, wydobywa głębię koloru, całkowicie pokrywa siwiznę, jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż tradycyjne farby i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Henna to też doskonałe rozwiązanie do przyciemniania rzęs i brwi oraz do tworzenia wyjątkowej urody tatuaży, które można łatwo zmyć a stary wzór zastąpić zupełnie nowym.
Henna – wyrazisty kolor i ochrona przed łupieżem
Połączona z barwnikiem cassią henna daje możliwość uzyskania rudych odcieni na włosach – od jasnych po ciemne np. mahonie czy burgundy. Zestawiona z indygo farbuje włosy na brązowo. Niestety nie daje możliwości rozjaśnienia włosów ani stworzenia odcieni blond. Za to przy współudziale dziegciu i oliwy tworzy pastę, która wysoce skutecznie odżywia, wzmacnia włosy i wspiera usuwanie łupieżu oraz chroni przed promieniowaniem słonecznym i UV.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą henny i wybrania preparatów do koloryzacji włosów, przyciemniania brwi i rzęs lub robienia łatwo zmywalnych tatuaży.