



Producent
Cena
-
od
do
Pochłaniacze wilgoci domów, mieszkań, biura, pomieszczeń

85,49 zł

17,99 zł

17,69 zł

37,09 zł

20,39 zł
Co to są pochłaniacze wilgoci?
Współczesny rynek oferuje szeroki wybór różnych pochłaniaczy wilgoci. Mogą to być urządzenia domowe lub przemysłowe, które różnią się funkcjonalnością, stopniem wydajności, zapachem, niezawodnością, trwałością i kosztem.
Pochłaniacz wilgoci to innowacyjne urządzenie stworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii do usuwania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych i niemieszkalnych. Jest niezastąpiony w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (powyżej 65%) i niedostatecznej wentylacji. Wysoka wilgotność może powodować rozprzestrzenianie się pleśni, grzybów, bakterii i owadów, które są niebezpieczne dla ludzi i niszczą mienie domowe. Ponadto w pomieszczeniach o dużej wilgotności z czasem pojawiają się nieprzyjemne zapachy, spowodowane namnażaniem się różnego rodzaju mikroorganizmów. Osuszacze obniżają poziom wilgoci w powietrzu, uniemożliwiając namnażanie się niekorzystnych czynników.
Jak działają pochłaniacze wilgoci?
Pochłaniacze wilgoci mają różne formy. Jedną z nich jest plastikowy pojemnik składający się z trzech części. Dolna połowa służy do zbierania roztworu soli, który powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy absorbentem a wilgocią zawartą w powietrzu. W górnej połowie znajdują się otwory umożliwiające dostęp powietrza do absorbentu. Absorbent (worek z granulatem lub tabletka) umieszcza się na tacy, która posiada perforację umożliwiającą swobodny przepływ otrzymanego roztworu do dolnej części osuszacza.
Absorbent w postaci granulek o wielkości 8-10 milimetrów umieszcza się w woreczku z włókniny, zamkniętym w szczelnym opakowaniu nieprzepuszczającym wilgoci. Wymienny absorbent do pochłaniacza wilgoci w postaci granulatu dostępny jest w wersji o różnych zapachach.
Pochłaniacze wilgoci występują także w postaci tabletki. Pod względem właściwości chemicznych oraz zasad działania jest całkowicie identyczny z absorbentem w postaci granulatu, jednak ze względu na wyższy ciężar właściwy oraz brak opakowania w postaci worka paroprzepuszczalnego działa dłużej i wydajniej. Ponadto, podobnie jak pochłaniacz granulowany, może być bezwonna lub posiadać zapach lawendy, wiosennych kwiatów, morskiej bryzy itp.
W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się pochłaniacze wilgoci?
Pochłaniacz wilgoci to urządzenie, które walczy z nadmierną wilgotnością powietrza w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Najczęściej stosowane są w łazienkach, kuchniach, piwnicach i na strychach, garażach, w pomieszczeniach mieszkalnych, w domkach letniskowych, biurach, a także samochodach.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie pochłaniacza wilgoci?
Przy wyborze osuszacza należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeznaczenie (użytkowanie domowe, piwnica / garaż, prace budowlane, przemysł, basen itp.), wielkość pomieszczenia oraz poziom wilgotności. Powinieneś od razu sam zdecydować, czy osuszacz nadaje się do Twojego mieszkania, czy kupić inne urządzenie, a może poszukać głębszych przyczyn nadmiernej wilgoci. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na czas używtkowania produktu oraz jego wydajność. Recenzje często podkreślają, że środek osuszający nie był skuteczny, co wynika z faktu, że naruszane są zasady hydroizolacji, wentylacji, a czasem izolacji termicznej budynku. Pochłaniacz wilgoci nie rozwiąże tych problemów, ma za zadanie rozwiązać nadmiar sezonowy lub chwilowy, który powstał np. podczas prac wykończeniowych czy gotowania.
Czy pochłaniacze wilgoci są przydatne w zwalczaniu bakterii i grzybów?
Wilgoć w pomieszczeniu wpływa przede wszystkim na zdrowie człowieka. Grzyb i pleśń, wywołane wysoką wilgotnością powietrza, prowadzą do dość szybkiego namnażania się różnych typów bakterii. To właśnie te mikroorganizmy powodują wiele poważnych chorób.
Wilgoć może również niekorzystnie wpływać na właściwości takich materiałów:
- korozja występuje na stykach urządzeń elektrycznych,
- rdza pojawia się na większości produktów metalowych,
- ściany pokryte są pleśnią i grzybem, pojawiają się na nich wybrzuszenia,
- pogarsza się wydajność urządzeń gospodarstwa domowego,
- tapety i farby na ścianach zmieniają kolor.
Również w mieszkaniu mogą pojawić się roztocza. Takie czynniki prowadzą do dolegliwości ze strony układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma czy alergiczny nieżyt nosa.
Zanim zaczniesz zajmować się tym problemem, musisz znać przyczyny, dla których się pojawia.
Główne czynniki prowadzące do wystąpienia wysokiej wilgotności w mieszkaniu:
- nad płytą kuchenną nie ma okapu,
- okna lub drzwi nie zostały prawidłowo zamontowane,
- brak docieplenia pomieszczenia,
- brak naturalnej wentylacji,
- zainstalowano dużą wannę, która jest bardzo często używana.
Dlaczego warto kupić pochłaniacz wilgoci?
Głównymi zaletami urządzenia są samodzielny montaż i brak konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Wszystkie nowoczesne osuszacze są wyposażone w hipoalergiczne dodatki. Dodatkowo można dokupić specjalne wypełniacze, które usuną nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Dzięki temu, że urządzenie nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, nie ma potrzeby kontrolowania jego pracy, a jedynie należy wymieniać wkład na czas (w miarę jego napełniania).
Kto powinien posiadać pochłaniacz wilgoci?
Ciągłe zaparowane szyby i skraplanie się pary wodnej na parapety i podłogę to pierwsza oznaka zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. Normalny poziom wilgotności w pomieszczeniu wynosi od 40 do 65%, a jeśli jest wyższy, w Twoim mieszkaniu lub domu pojawi się pleśń i nieprzyjemne zapachy, materiały dekoracyjne i meble zaczną niszczeć. Jeśli wilgotność w twoim mieszkaniu jest zbyt wysoka, nie susz prania na kaloryferach, upewnij się, że nie ma wycieków z instalacji wodociągowej, w niektórych przypadkach będziesz musiał zrezygnować nawet z roślin domowych, aby zmniejszyć wilgotność. Jeśli żadna z powyższych wskazówek Ci nie pomogła, czas udać się do sklepu po pochłaniacz wilgoci.