Dobre rady

Warto wiedzieć

piątek, 20 marzec 2020 10:01

Odpowiednia higiena pomoże w walce z koronawirusem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Odpowiednia higiena pomoże w walce z koronawirusem
   
|||| |||| ||||
Trudno się przed nim uchronić w dużych skupiskach ludzi, ponieważ do zakażenia dochodzi nie tylko drogą kropelkową. Zagrożona jest również skóra dłoni w przypadku, kiedy dotkniemy osobę zarażoną lub używane przez nią przedmioty. Wystarczy, że następnie ręką dotkniemy ust, nosa, oka. Koronawirus, przez kontakt z błoną śluzową, dostanie się do naszego organizmu.
Odpowiednia higiena pomoże w walce z koronawirusem
Koronawirus z Wuhan, oznaczony skrótem SARS-CoV-2, wywołuje chorobę COVID-19. Można się nim zakazić przede wszystkim od człowieka już chorego, z objawami. Niestety również od osoby zarażonej, której choroba przebiega jeszcze bez objawów. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą powietrzną, w drobnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych, które możemy wchłonąć przez wdech, przebywając blisko chorego. Niestety maseczki ochronne nie będą w tym przypadku w 100% bezpieczne, ponieważ kropelki wydzieliny mogą również dostać się do oka, co także spowoduje zagrożenie zakażeniem.
Od zakażenia koronawirusem do wystąpienia pierwszych objawów może upłynąć od 1—7 dni.
Objawy koronawirusa według WHO:
– wysoka gorączka ponad 38 st. C,
– duszności,
– płytki oddech,
– kaszel,
– ogólne osłabienie organizmu,
– bóle głowy
– bóle mięśni.
Koronawirus przypomina objawami zwykłą grypę. Nie należy panikować, ale  wystąpienia takich objawów nie można lekceważyć, tylko udać się jak najszybciej do lekarza. Co ważne, jeśli jesteś ogólnie w dobrej kondycji, nie masz jednocześnie chorób przewlekłych, koronawirus jest przy podaniu leków, w 99 % uleczalny.
Jakie należy zastosować środki ostrożności?
1. Kluczową rolę w zapobieganiu szerzenia się wirusa (a także innych wirusów i bakterii) jest regularne i prawidłowe mycie rąk. Powinniśmy to robić kilka razy dziennie. Bezwzględnie po przyjściu z każdego miejsca, w którym znajduje się duże skupisko ludzi. Jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła, należy zastosować żel do dezynfekcji dłoni.
2. Jedną z dróg przenoszenia infekcji jest dotykanie zanieczyszczonych powierzchni. Ważne, żeby dezynfekować telefony i przedmioty, z którymi stykają się inne osoby.
3. Jeśli wystąpią u nas nawet łagodne objawy, nie powinniśmy wychodzić do pracy czy szkoły.
4. Po powrocie z podróży do kraju, w którym rozprzestrzenia się COVID-19, powinniśmy bezwzględnie:
- monitorować swój stan zdrowia przez 14 dni i mierzyć temperaturę dwa razy dziennie,
- jeśli rozwinie się nawet łagodny kaszel lub niska gorączka (od 37,3 stopni Celsjusza), pozostać w domu i izolować się. Oznacza to unikanie bliskiego kontaktu (1 metr) z innymi osobami, w tym z członkami rodziny,
- zatelefonować do podmiotu świadczącego opiekę zdrowotną lub lokalnej instytucji zdrowia publicznego i podać szczegółowe informacje na temat ostatniej podróży oraz objawów.
5. Przed każdym wyjazdem należy zapoznać się z zaleceniami krajowych instytucji i upewnić się, czy mają najnowsze informacje na temat obszarów, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19.
Co zrobić, jeśli nie mamy odpowiedniego środka do dezynfekcji?
Środki do dezynfekcji dłoni znikają ze sklepowych półek w porażającym tempie. Jeśli nie udało nam się zaopatrzyć w taki produkt, można go samodzielnie sporządzić w domowych warunkach.
Czego potrzebujemy?
- Pojemnik z dozownikiem (100 ml) - bez problemu dostępny w drogeriach.
- Spirytus salicylowy lub spirytus rektyfikowany.
- Żel aloesowy.
Ze względu na swoje specyficzne właściwości, żel połączy się bez problemu z alkoholem. Żeby samodzielnie przygotowany produkt miał szansę zadziałać, należy przyrządzić miksturę o stężeniu alkoholu 60-70%. Tylko wtedy będzie skuteczny. Ważnym jest również, żeby po wchłonięciu żelu zastosować kosmetyk nawilżający. Wielokrotna dezynfekcja dłoni w taki sposób, może doprowadzić do wysuszenia naskórka, dlatego stosujmy go wyłącznie w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła.
 
Czytany 804 razy

© 2018 Drogerie Jasmin. All Rights Reserved.