Dobre rady

Warto wiedzieć

sobota, 08 luty 2020 10:28

Ekologiczne detergenty na topie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ekologiczne detergenty na topie
   
|||| |||| ||||
Popularne środki czystości zawierają mnóstwo związków o działaniu pianotwórczym, żrącym czy utleniającym. Preparaty te są dopuszczone do użytku, a więc ich stosowanie zgodnie z zaleceniem jest uznane za bezpieczne dla zdrowia. Coraz więcej konsumentów jednak sięga po ekologiczne detergenty - ich skład bowiem nie budzi wątpliwości, a działanie spełnia oczekiwania.
W badaniu Eurobarometru z 2017 roku aż 90% Europejczyków wyraziło obawę przed wpływem środków chemicznych obecnych w szeroko stosowanych produktach codziennego użytku na środowisko naturalne. Nasza ekoświadomość rośnie na wielu polach i coraz chętniej zwracamy się w stronę znanych nam składników - także w przypadku produktów do sprzątania. Przecież, zanim półki sklepowe zostały zasypane chemią gospodarczą pełną skomplikowanych substancji, doskonale radziliśmy sobie za pomocą domowych środków. Najnowszej generacji eko produkty zawierają naturalne, dobrze znane nam składniki, a ich forma i działanie nie ustępuje popularnym środkom. Niewątpliwym ich atutem jest biodegradowalność i bezpieczeństwo dla środowiska. Są pozbawione toksyn, a ich opakowania na ogół mogą być poddane recyklingowi. Jakie substancje w nich znajdziemy i w jaki sposób działają? Przyjrzeliśmy się etykietom - oto najpopularniejsze składniki występujące w ekologicznych preparatach dla domu.  

Ocet jabłkowy lub winny
Obszary działania octu są naprawdę szerokie - stosuje się go zarówno prozdrowotnie (jabłkowy), dla urody, jak i do sprzątania. A to wszystko za sprawą dobroczynnych właściwości, jakie posiada. Dzięki kwaśnemu ph bowiem działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Doskonale więc sprawdza się w różnego typu uniwersalnych preparatach myjących: do czyszczenia podłóg, luster, szyb itp. Radzi sobie ze śladami po mydle, pleśnią czy kamieniem. Jego działanie możesz łatwo przetestować aplikując go w postaci czystej na zakamienioną powierzchnię i pozostawiając na kilka godzin. Octu jabłkowego śmiało możesz też użyć do mycia warzyw i owoców - zanurz je w roztworze przygotowanym w proporcji pół szklanki octu na litr wody i pozostaw na 2-3 minuty. Następnie wypłucz zimną wodą.
 
Kwas cytrynowy
Ma właściwości przeciwbakteryjne, wybielające i czyszczące. Na dodatek pozostawia połysk i świeżość, dlatego często jest stosowany w produktach do sprzątania łazienki - świetnie się sprawdza w sprzątaniu jasnej armatury. Potrafi doczyścić nie tylko osad z mydła, ale nawet rdzę i nalot kamienny. Jego działanie możesz wypróbować, usuwając kamień w czajniku za pomocą kwasku cytrynowego w proszku: wsyp pół łyżeczki i zalej dwoma szklankami wody, pozostaw na noc i powstałą mieszankę zagotuj rano. Proszkowana wersja pomoże Ci także usunąć z kubków nieestetyczne osady po kawie czy herbacie.
 
Sól morska
Znajduje zastosowanie przede wszystkim w łazience, doskonale wybielając, usuwając osad wapienny i hamując rozwój bakterii. Jest bardzo skuteczna w czyszczeniu toalet i często występuje jako składnik preparatów stworzonych do tego celu. Jej działanie możesz też wykorzystać w kuchni, w niefortunnej sytuacji przypalenia garnka - posyp jak najszybciej powierzchnię solą, a będzie Ci znacznie łatwiej usunąć skutki. Podobnie poradzisz sobie z przypalonym żelazkiem. Nie ma też nic lepszego, gdy czerwone wino nieopatrznie wyleje się na dywan, obrus czy tapicerkę! Jeszcze mokrą plamę zasyp solą, poczekaj, aż wchłonie wilgoć, a następnie zetrzyj.
 
Soda oczyszczona
Jej niewątpliwą zaletą jest całkowita neutralność dla ludzkiego organizmu. Najbardziej znamy ją z jej właściwości odświeżających, pochłaniających wilgoć i usuwających zapachy. Nic skuteczniej nie zneutralizuje nieprzyjemnych woni w lodówce. Świetnie też pochłonie zapach stęchlizny w szafach. Za jej pomocą odświeżysz tapicerkę, dywany czy materac, bez konieczności gruntownego prania. Co jeszcze? Soda skutecznie oczyszcza, nie rysując materiałów. Dlatego nadaje się do sprzątania nawet mało odpornych powierzchni. Sodę znajdziemy w ekologicznych preparatach do czyszczenia fug i ceramiki, ale także w płynach do mycia naczyń.
 
Olejki eteryczne
To skoncentrowane ekstrakty pozyskiwane z roślin. Pełnią funkcje nie tylko aromaterapeutyczne - są naturalną alternatywą chemicznych substancji dezynfekujących. Mają właściwości m.in. przeciwgrzybicze, antyseptyczne czy przeciwwirusowe. Do najpopularniejszych, wykorzystywanych w  preparatach do sprzątania należą olejki: z drzewa herbacianego (walczy z grzybem i pleśnią), pichtowy - z sosny syberyjskiej (neutralizuje bakterie, usuwa nieprzyjemne zapachy), goździkowy (wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze) czy lawendowy (działa owadobójczo, grzybobójczo i antybakteryjnie).
 
 
Czytany 579 razy

© 2018 Drogerie Jasmin. All Rights Reserved.